Zawilgocenie jest problemem w wielu domach. Zdarza się z różnych przyczyn. Czasami izolacja przed zimnem jest zbyt szczelna, przez co wentylacja nie nadąża z wyciąganiem wody powstałej w kuchni przy gotowaniu lub w łazience, gdy ktoś bierze prysznic lub kąpiel.
Czasami okazuje się potrzebne, ponieważ dom jest stary i jego wyeksploatowane fundamenty nie są wystarczająco dobrze chronione przez wilgocią wód gruntowych. Dość często wina leży po stronie braku podpiwniczenia budynku lub nawet małych uszkodzeń w instalacji wodociągowej.
Jak wygląda osuszanie ściany? Służą do tego między innymi specjalne tynki renowacyjne. Nakłada się je w miejscach, które są zawilgocone. Najpierw jednak należy bardzo dokładnie ustalić przyczyny i usunąć je, na przykład wykonać osuszanie fundamentów – w przeciwnym razie samo usunięcie skutków nie wystarczy na długo. Taki tyn nakłada się jedną lub dwoma grubymi warstwami. Jego struktura pozwala na to, by nagromadzona wilgoć odparowała ze ścian i w efekcie ściany pozostają suche.
Osuszanie budynków to czynność, którą trzeba przeprowadzić przy zawilgoceniu, ponieważ przebywanie w takich pomieszczeniach może być bardzo niezdrowe dla układy oddechowego lub stawów. Także wygląd zawilgoconych ścian daleko odbiega od wyglądu przyjemnego, zadbanego wnętrza – a przecież każdemu zależy na tym, by dobrze czuć się we własnym domu.
Niekiedy koniecznym okazuje się tez osuszanie fundamentów, zwłaszcza gdy winę stanowią wody gruntowe lub budynek jest stary.