Jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez Polaków na miejsce wakacyjnego wypoczynku zawsze było Morze Czarne. W czasach PRL-u bardzo popularne (a właściwie jedyne możliwe poza naszym Bałtykiem). Później zostało trochę zapomniane, jednak obecnie coraz częściej znów obieramy jako kierunek na wczasy Krym, Bułgarię lub Rumunię, szczególnie po wejściu tych ostatnich do Unii Europejskiej. Dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się o nim coś więcej.
Morze Czarne – to morze śródlądowe rozciągające się między Azją Mniejszą, Kaukazem, Niziną Wschodnioeuropejską i Półwyspem Bałkańskim. Jest częścią systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego. Połączone jest cieśninami Bosfor i Dardanele z Morzem Śródziemnym, północna część oddzielona przez Półwysep Krymski nosi nazwę Morze Azowskie. Powierzchnia wynosi 422 000 km2 (461 000 km2 z Morzem Azowskim). Morze Czarne to młody twór geologiczny (powstało ok. roku 5600 p.n.e.). Zasolenie wynosi od 18,3‰, do 22,5‰. Temperatura wody od 29° latem do 5° zimą.
********************************* REKLAMA *********************************
***************************************************************************************************
Linia brzegowa jest mało urozmaicona, południowo-wschodnie i zachodnie wybrzeża są strome, natomiast północne są płaskie, zapiaszczone oraz nieco bardziej porzeźbione z szeregiem małych zatok. Największe rzeki wpływające do tego morza to: Dunaj, Dniestr, Boh i Dniepr, a największe zatoki to: Jahorłycka, Tendriwska, Dżaryłhacka, Karkinicka, Kałamicka, Teodozyjska, Warneńska, Burgaska, Synopska, Samsuńska, Cemecka. Najważniejsze porty to: Konstanca (Rumunia), Burgas i Warna (Bułgaria), Noworosyjsk (Rosja), Odessa (Ukraina), Poti (Gruzja), Trabzon i Samsun (Turcja).
Turystyka jest dobrze rozwinięta szczególnie na wybrzeżach Rumunii, Bułgarii i Krymu, gdzie znajdują się liczne kurorty o międzynarodowym znaczeniu.
Morze Czarne jest często wiązane z opowieściami o potopie. Istnieje hipoteza, że nastąpił on na skutek przełamania skał blokujących przejście między Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym, i przelaniem się ogromnych ilości wody, a tym samym zatopieniem dużej połaci lądu.